Nasza wikipedia: budowa konstrukcyjna statuetek
Część główna statuetki
Jak nazwa wskazuje jest to najważniejszy element realizacji, cała esencja i główny jej kształt, który w pierwszej kolejności przykuwa wzrok.
W zależności od rodzaju statuetki tym elementem może być szklana tafla szkła, metalu lub akrylu w odpowiednim kształcie, lub zestaw warstw tych materiałów tworzący wizualnie jedną całość, a także figurka 3D (drukowana lub odlewana); rzeźba metalowa ale także konstrukcja z drewna czy innego materiału.
Natomiast często sam główny element statuetki jest tylko bazą, na podstawie której możemy zbudować statuetkę o wiele ciekawszą i bardziej ekskluzywną.
Podstawa
Znaczna część statuetek ma podstawę. Spełnia ona trzy główne zadania:
- Po pierwsze jest dodatkowym elementem wizualnym, który nadaje statuetce innego wyglądu.
- Po drugie dodaje statuetce dodatkowe miejsce na umieszczenie treści (jest szczególnie ważna przy produktach, gdzie na głównym elemencie statuetki nie ma miejsca na znakowanie, albo umieszczenie tam jakiejkolwiek treści psuje efekt wizualny).
- Po trzecie – stanowi ważny element konstrukcyjny, często nieunikniony, gdy chcemy połączyć ze sobą kilka elementów elementu głównego. Lub gdy statuetka bez podstawy nie byłaby w stanie samodzielnie stać.
Podstawki wykonujemy z reguły ze: szkła, kamienia i drewna, natomiast w naszych realizacjach można też doszukać się podstaw betonowych, metalowych czy akrylowych.
Znakowanie
Prawdopodobnie najważniejsze zadanie statuetki to przekaz jaki za sobą niesie. Nie byłby on możliwy bez odpowiedniego tekstu czy naniesionej grafiki. Teksty z reguły nanosimy w formie grawerunków albo nadruków na części głównej statuetki lub w formie grawerunku lub tabliczki na podstawie.
Formę znakowania dobieramy ze względu na materiał z jakiego wykonana jest statuetka oraz ze względu na oczekiwania w stosunku do finalnego efektu.
Dodatki
Statuetki mogą zyskać na wyglądzie, gdy zastosujemy dodatkowe elementy wzbogacające kształt statuetki. Dodatki są to z reguły osobne elementy, wykonane z tego samego lub innego materiały niż główna część statuetki. Najczęściej są to drobne szklane lub metalowe elementy, przyklejane w strategicznych miejscach statuetki.
Do podstawowych dodatków należą m.in. kryształowe kule symbolizujące piłki różnych dyscyplin albo kuli ziemskiej; szklane lub metalowe gwiazdy (i inne kształty), a także proste kolorowe elementy ze szkła kolorowego, mające nadać statuetce większej głębi kolorystycznej. Często na elementach dodatkowych wykonujemy dla klientów wizerunki ich logo albo symbolicznej grafiki.
Ornament
Ornamenty spełniają podobną funkcję jak dodatki. Są jednak mniej przestrzenne i przyjmują formę płaskich elementów doklejonych lub też wygrawerowanych na pozostałych elementach statuetki. Mają za zadanie dodanie statuetce dodatkowego kształtu ale także zwiększyć jej atrakcyjność kolorystyczną i materiałową.
Bardzo dobrze w formie ornamentów sprawdzają się laminaty grawerskie, ale także blaszki metalowe, szkło akrylowe, sklejka czy też np. głębokie piaskowanie. Ornament można wykonać również jako malowanie na części elementu.
Łączniki
Są to elementy stricte konstrukcyjne. Służą do montażu różnych elementów, które ciężko jest połączyć w inny sposób. Mogą również dodawać przestrzeni między elementami, zwiększając ich dystans między sobą.
Podstawowe łączniki jakie stosujemy do uchwyty oraz kołki dystansowe. Te pierwsze spełniają w zasadzie jedną rolę – łączenia płaskiego elementu głównej części statuetki z podstawą. Z reguły są stosowane, gdy górny element jest zbyt cienki, żeby go bezpiecznie przykleić do podstawy. Lub jeżeli klejenie tych dwóch elementów jest mało efektywne.
Kołki dystansowe mają już trochę bardziej rozbudowaną użyteczność. Służą do łączenia równoległych do siebie tafli z różnych materiałów, tworząc przy okazji dystans między nimi i nadając przestrzenność produktom (w niektórych realizacjach, możemy wtedy zrezygnować z podstawy). Dodatkowo są niezbędne przy wszelkiego rodzaju tablicach i dyplomach, które mają być na stałe przymocowane do ściany.