Nasza wikipedia, metody znakowania: fusing
Technologia topienia szkła dla uzyskania efektów dekoracyjnych. Dwa podstawowe efekty to zaokrąglenie i wygładzenie krawędzi oraz uzyskanie ciekawej faktury powierzchni szkła.
Szkło do topienia może być przygotowane dowolną metodą cięcia, która pozwoli nam uzyskanie pożądanego kształtu. Krawędzie nie muszą być dodatkowo obrabiane. Po wycięciu, płaska tafla szkła jest umieszczana w specjalnym piecu i wygrzewana w bardzo wysokiej temperaturze. Temperatura oraz czas wygrzewania zależy przede wszystkim od grubości szkła oraz stopnia zaokrąglenia jaki chcemy uzyskać.
Po wytopieniu szkła, możemy na nim wykonać dowolne znakowanie i dekoracje jak w przypadku innych materiałów, za wyjątkiem grawerunku wewnętrznego.
- Zaokrąglenie krawędzi
Elementy fusingowe charakteryzują się zaobleniem brzegów. Są bardzo delikatne i gładkie. Nie wyczujemy tam krawędzi pomiędzy powierzchnią brzegu i przedniej powierzchni. Szkło z krawędziami fusingowymi dają ciekawy efekt przestrzenności, najlepiej widoczny przy zastosowaniu w statuetce kilku warstw takiego szkła. Przy zastosowaniu odpowiednio żywych kolorów szkło zyskuje nawet efekt cukierkowy.
- Struktura powierzchni szkła
Przy wykorzystaniu odpowiednio przygotowanego podłoża w piecu, możemy uzyskać na tylnej powierzchni ciekawe efekty wizualne.